Osiągnięcie najlepszego dopasowania pod kątem udogodnień dla osób neuroatypowych w organizacjach wymaga zrozumienia, że neuroróżnorodność to spektrum, a każdy pracownik_ca ma unikalne potrzeby, ten neurotypowy_a również.
Różnorodność potrzeb
To, co może być pomocne dla jednej osoby z ADHD, może okazać się średnio przydatne, a nawet frustrujące dla innej. W obrębie jednego neurotypu potrzeby mogą się znacznie różnić, a jak efektywne są te udogodnienia, którymi próbujemy zaadresować potrzeby kilku różnych neurotypów?
Na przykład, coraz częściej spotykane przystosowania w miejscu pracy, takie jak ciche przestrzenie pracy, są bardzo przydatne, ale będą osoby, które mogą potrzebować elastycznych godzin pracy lub możliwości pracy zdalnej.
Jakie zasady należy uwzględnić przy projektowaniu i wdrażaniu dostosowań?
Nie projektuj procesu rekrutacji przyjaznego tylko dla osób autystycznych (lub innej grupy narażonej na wykluczenie). Zaprojektuj proces przyjazny dla wszystkich kandydatów-ek.
Nie projektuj tylko miejsca pracy przyjaznego osobom neuroAtypowym. Zaprojektuj takie miejsce, które jest elastyczne i przyjazne dla wszystkich pracowników_c.
Nie projektuj systemu komunikacji przyjaznego osobom autystycznym. Zaprojektuj transparenty i prosty plan komunikacji.
Nie buduj neuroinkluzywnej kultury pracy. Zaprojektuj taki system, który będzie gwarantował bezpieczeństwo psychologiczne dla każdego.
Nie projektuj programu zatrudniania osób autystycznych tylko dlatego, że przeczytałeś raporty o „niesamowitej produktywności”. Projekt proces zapewniający równe możliwości dostępu dla wszystkich.
Elastyczność, Współpraca, Indywidualne podejście
Jeśli rozwiązania i udogodnienia będą ELASTYCZNE – będą mogły się rozwijać wraz ze zmieniającymi się potrzebami. Jeśli rozwiązania powstaną w drodze WSPÓŁPRACY, będą odpowiadały na realne potrzeby. Dodając do tego wsłuchanie się w INDYWIDUALNE potrzeby, tworzymy dostosowania odpowiadające na unikalny zestaw preferencji.
Napisz w komentarzu, lub na email: kontak@ponadschematami.org.