Osoby neuroAtypowe mają problem z komunikacją i nawiązywaniem relacji. Mit czy fakt?

Komunikacja i nawiązywanie relacji to ważne aspekty życia społecznego. Istnieje wiele mitów dotyczących umiejętności społecznych osób neuroAtypowych. Przede wszystkim kluczowe jest zrozumienie, że neuroróżnorodność nie oznacza jednolitych zachowań w procesie komunikacji. Osoby neuroatypowe mają różne umiejętności społeczne, a wiele stereotypów jest błędnych.

Choćby ten, że osoby autystyczne potrzebują zawsze komunikatów prostych i bez użycia metafor. Podczas gdy dla części osób autystycznych jest to twierdzenie prawdziwe, inne doskonale rozumieją niuanse językowe i potrafią świetnie używać sarkazmu. Nie każda osoba z ADHD bezustannie wchodzi innym w słowo – choć na pewno każdą to kusi.

To może przykład z życia:

Świat pracy to jedno z miejsc, gdzie różnice w umiejętnościach społecznych i komunikacyjnych są najbardziej widoczne i często oceniane. Mimo posiadania niezbędnych umiejętności społecznych, osoba neuroAtypowa może nie być w stanie ich wykorzystać, np. z powodu przebodźcowania, zmęczenia czy stresu. To nie jest sprawa „nie chcę”, ale „nie mogę teraz”. W sytuacjach społecznych, takich jak np. spotkania firmowe czy wydarzenia integracyjne, decyzja o udziale może być wyzwaniem. Z jednej strony oczekiwania pracodawcy, z drugiej potrzeba przestrzeni i uzupełnienia energii. Oczekiwania otoczenia nie zawsze odpowiadają aktualnym możliwościom osób neuroAtypowych.

Jeszcze raz o kontakcie wzrokowym

Kolejny z mitów w kulturze biznesowej, często zakłada się, że brak kontaktu wzrokowego świadczy o braku zainteresowania lub zaangażowania – czytaj brak umiejętności społecznych. Ale tak naprawdę, czy kontakt wzrokowy jest konieczny, aby skutecznie słuchać i zrozumieć rozmówcę? W końcu nie słuchamy naszymi oczami. Dla wielu osób unikanie kontaktu wzrokowego jest tylko sposobem na lepsze skupienie się na tym, co mówi rozmówca.

Komunikacja wspólna sprawa

Idealna sytuacja to taka, w której nie oczekuje się od osób neuroAtypowych, że będą się dostosowywać za każdym razem. Czy w społeczeństwie nie powinniśmy równomiernie dystrybuować oczekiwań dostosowania się do siebie nawzajem? Każdy jest odpowiedzialny za uczestnictwo w procesie komunikacji.

Napisz w komentarzu, lub na email: kontak@ponadschematami.org.

 

Możesz też skorzystać z  listy „PYTANIA/INSPIRACJE”:

Jakie mity dotyczące umiejętności społecznych napotkałeś_aś w swoim życiu?

Jakie kroki, twoim zdaniem, można podjąć, aby promować lepsze zrozumienie tego tematu?

Jakie metody i sposoby w kontekście społecznych umiejętności sprawdziły się u ciebie najlepiej?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *